Общински исторически музей
Музеят на Граово

Национален музей "Земята и хората"

Уважаеми приятели,

Имаме удоволствието да ви съобщим и поканим на  30. ХІ. 2023г.  на откриването на

V-та  Национална конференция  с международно участие, „ ОБЩЕСТВО, КУЛТУРА, ОБРАЗОВАНИЕ „/ОКО/,  организирана от Общински исторически музей гр. Брезник.

  Ще бъдат представени тридесет научни доклади от изследователи от университети, специалисти от музеите  и краеведи от  София, Шумен, Пловдив. Троян, Перник, Павликени, Брезник, както и специалисти от музея на Понишавието - гр. Пирот.

Тематиката на конференцията, както всяка година е твърде обширна, но сега акцентите имат за цел да провокират навлизане в малко изследвани култове, тайни почитания, свети лица, но и тъмни сили и персонажи, често противопоставени на светци и почитани свети хора. Същевременно продължаваме нашата традиция за изучаване на личности, културни изяви и развитие на музейното образование  в съвременността.

За разлика от предишните конференции, през тази година, с опита от няколкото епидемични години, предвиждаме възможността за дигитално включване в работата на конференцията.

       Научен ръководител на конференцията е проф. д-р Надя Манолова Николова- Исторически факултет, Софийски университет "Св. Климент Охридски"

     Съпътстваща изява, ще бъде откриването на гостуващата изложба на НМ „ Земята и хората“ „ ПОЕЗИЯТА НА КАМЪКА“.

Идеята да се покаже в хармонично единство поезия и минерали е на служители от Националния музей „Земята и хората” в София. Провокирана е от ширещата се представа, че минералите са „нежива” природа и рядко се вижда тяхната роля като вдъхновител и източник за духовно преживяване.

В  различни времена авторите на художествени произведения често използват свойствата и качествата на минералите като символ на съвършенството и красотата.

В гостуващата изложба на НМЗХ, София могат да се видят високо естетични природни образци на скъпоценни камъни, чиято красота, цвят или твърдост са използвани за изграждане на различни поетични образи. Редом с тях могат да се прочетат откъси от стихове за съответния камък.

     Наименованията на някои скъпоценни камъни са навлезли в поетическата стилистика и авторския почерк на класиците ни, а така и на съвременните български поети: „рубинени уста” (Христо Смирненски), „кехлибарното лято” и „елмазена влага” на Елисавета Багряна, „изумрудена верига” (Николай Райнов), „бисерни слова” (Йордан Кушев), „мир гранитен” (Иван Вазов), „диамантни къдреци” (Мара Белчева), „алмазна роса” и „алмазна утрин” на Николай Лилиев, „ясписни вълни” (Теодор Траянов)...

 

Неразделна част от изложбата са постери с подбор от стихове на поети, които чрез минералите в пряко или преносно значение постигат своите поетични внушения. Подбраните творби отразяват дълъг период от човешката история – авторите са представители на различни култури и поетични направления. Започвайки от Фирдоуси, Хаям и Руставели, през Микеланджело, Шекспир, Байрон, Гьоте, Хайне, Пушкин, Неруда и много други и се стигне до поезията на Петя Дубарова, навсякъде в стиховете се срещат прекрасни образи от каменното царство, станали в повечето случаи нарицателни поетични имена.

 Изложбата ще гостува на Общински Исторически музей Брезник до края на февруари 2024 г. Експонирана е в изложбена зала „Военен клуб“